„Nasze ulice – nasz wybór”, pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Częstochowa jest jednym z ponad 500 miast z 25 krajów, w którym odbywać się będą obchody kampanii. Od 16 do 22 września w naszym mieście codziennie organizowane będzie wydarzenie, promujące zrównoważony transport.
Czym jest zrównoważony transport?

To taki transport, którego tak naprawdę potrzeba nam wszystkim: ekonomiczny, bezpieczny, efektywny, spełniający nasze oczekiwania, a przede wszystkim oszczędzający środowisko naturalne i najlepiej – czerpiący ze źródeł energii odnawialnej, lub napędzany siłą ludzkich mięśni.

Czy zmiana przyzwyczajeń jest możliwa?

Jednym z założeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest promowanie takich sposobów przemieszczania się, które spełnią nasze oczekiwania, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska, a więc do: jazdy na rowerze, korzystania z transportu zbiorowego, czyli tramwajów, autobusów, pociągów, itp., chodzenia pieszo, tam gdzie jest to możliwe, ewentualnie do biegania. No, a jeśli już musimy gdzieś dojechać samochodem osobowym, do korzystania z zalet tzw. car-poolingu, czyli znanych i lubianych „podwózek”. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż wspólny przejazd kilkorga znajomych do pracy, czy szkoły. Wszystko tak naprawdę zależy od nas, dlatego tak ważne jest uświadamianie ludziom, że „to warto i da się zrobić”

567421_1638_2